ΔΑΣΚΑΛΟΣ, ΑΙΡΕΤΟΣ ΠΥΣΠΕ Ν. ΕΥΡΥΤΑΝΙΑΣ

Η ΩΡΑ ΕΙΝΑΙ

ΝΕΟ

ΝΕΟ

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Τελευταία νέα

Τρίτη, 10 Ιουνίου 2014

Οι διατελέσαντες υπουργοί Παιδείας από τη μεταπολίτευση μέχρι σήμερα


ΡΕΠΟΡΤΑΖ: esos.gr
Σαν τα «πουκάμισα» άλλαζαν οι υπουργοί Παιδείας, παρατηρεί κανείς, κοιτάζοντας τον πίνακα με τις φωτογραφίες των διατελεσάντων υπουργών δίπλα στο γραφείο του υπουργού Παιδείας.

Οι υπουργοί με τη μεγαλύτερη θητεία ήταν ο Γεράσιμος Αρσένης από 25 Σεπτεμβρίου 1996 έως 13 Απριλίου 2000 και ο Πέτρος Ευθυμίου, από 13 Απριλίου 2000 έως 10 Μαρτίου 2004. Όσον αφορά τα επαγγέλματα των υπουργών Παιδείας, κυριαρχούν των καθηγητών ΑΕΙ.
Δείτε παρακάτω όλα τα πρόσωπα που διετέλεσαν υπουργοί από τη μεταπολίτευση μέχρι και σήμερα, καθώς και το χρονικό διάστημα που κράτησαν στα χέρια τους το τιμόνι του υπουργείου:

Νικόλαος Λούρος 24 Ιουλίου 1974-21 Νοεμβρίου 1974
Παναγιώτης Ζέπος 21 Νοεμβρίου 1974 -5 Ιανουαρίου 1976
Γεώργιος Ράλλης 5 Ιανουαρίου 1976-28 Νοεμβρίου 1977
Ιωάννης Βαρβιτσιώτης 28 Νοεμβρίου 1977 -10 Μαΐου 1980
Αθανάσιος Ταλιαδούρος 10 Μαΐου 1980 - 21 Οκτωβρίου 1981
Ελευθέριος Βερυβάκη 21 Οκτωβρίου1981-5 Ιουλίου 1982
Απόστολος Κακλαμάνης 5 Ιουλίου 1982-25 Απριλίου 1986
Αντώνης Τρίτσης 25 Απριλίου 1986 -9 Μαΐου 1988
Απόστολος Κακλαμάνης 9 Μαΐου 1988-22 Ιουνίου 1988
Γιώργος Παπανδρέου 22 Ιουνίου 1988-2 Ιουλίου 1989 ( στις 3/10/1988 άρχισα και εγώ να εργάζομαι και έκτοτε...)
Βασίλης Κοντογιαννόπουλος 2 Ιουλίου 1989 -12 Οκτωβρίου 1989
Κωνσταντίνος Δεσποτόπουλος 12 Οκτωβρίου 1989-23 Νοεμβρίου 1989
Κώστας Σημίτης 23 Νοεμβρίου 1989-13 Φεβρουαρίου 1990
Κωνσταντίνος Δεσποτόπουλος 13 Φεβρουαρίου 1990-11 Απριλίου 1990
Βασίλης Κοντογιαννόπουλος 11 Απριλίου 1990-10 Ιανουαρίου 1991
Γιώργος Σουφλιάς 10 Ιανουαρίου 1991-13 Οκτωβρίου 1993
Δημήτριος Φατούρος 13 Οκτωβρίου 1993-8 Ιουλίου 1994
Γιώργος Παπανδρέου 8 Ιουλίου 1994-25 Σεπτεμβρίου 1996
Γεράσιμος Αρσένης 25 Σεπτεμβρίου 1996-13 Απριλίου 2000
Πέτρος Ευθυμίου 13 Απριλίου 2000-10 Μαρτίου 2004
Μαριέττα Γιαννάκου 10 Μαρτίου 2004 -19 Σεπτεμβρίου 2007
Ευριπίδης Στυλιανίδης 19 Σεπτεμβρίου 2007-8 Ιανουαρίου 2009
Άρης Σπηλιωτόπουλος 8 Ιανουαρίου 2009-7 Οκτωβρίου 2009
Άννα Διαμαντοπούλου 7 Οκτωβρίου 2009-7 Μαρτίου 2012
Γεώργιος Μπαμπινιώτης 7 Μαρτίου 2012 -17 Μαΐου 2012
Αγγελική - Ευφροσύνη Κιάου 17 Μαΐου 2012-21 Ιουνίου 2012
Κωνσταντίνος Αρβανιτόπουλος 21 Ιουνίου 2012 μέχρι 9-6-14
Ανδρέας Λοβέρδος 9-6-2014 - ...
Ας θυμηθούμε και κάποιους...
Ο Γιώργος Ράλλης εισηγήθηκε την εκπαιδευτική μεταρρύθμιση για την υποχρεωτική εννιάχρονη εκπαίδευση και την καθιέρωση της δημοτικής σε όλες της βαθμίδες της εκπαίδευσης .
Ο Απόστολος Κακλαμάνης ίδρυσε τα ΤΕΙ, το Πανεπιστήμιο Αιγαίου και το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας.
Ο Γιώργος Παπανδρέου πήγε νε καθιερώσει το Εθνικό Απολυτήριο σε αντικατάσταση του Απολυτηρίου του Λυκείου, αλλά ο διάδοχός του Γεράσιμος Αρσένης, ανέστειλε την εφαρμογή αυτού του θεσμό.
Ο Βασίλης Κοντογιαννόπουλος ως υπουργός Παιδείας στην Κυβέρνηση Κωνσταντίνου Μητσοτάκη κατέθεσε πολυνομοσχέδιο που αφορούσε όλες τις βαθμίδες τις εκπαίδευσης. Το περιεχόμενό του χαρακτηρίστηκε αναχρονιστικό και συντηρητικό, προκαλώντας τις μεγαλύτερες μαθητικές και φοιτητικές κινητοποιήσεις. Ο κ. Κοντογιαννόπουλος παραιτήθηκε από υπουργός Παιδείας όταν μέσα σε κατειλημένο σχολείο δολοφονήθηκε ο καθηγητής Νίκος Τεμπονέρας .
Η μεταρρύθμιση του Γεράσιμου Αρσένη που στη συνέχεια υιοθετήθηκε στο μεγάλο μέρος της, προκάλεσε κύμα καταλήψεων από μαθητές Λυκείου.
Η Μαριέττα Γιαννάκου έφερε τη μεταρρύθμιση για την τριτοβάθμια εκπαίδευση η οποία προκάλεσε μεγάλες αντιδράσεις.
Η Αννα Διαμαντοπούλου έφερε το νέο νόμο πλαίσιο, ο οποίος για πρώτη φορά , ψηφίζεται με συντριπτική πλειοψηφία στη βουλή και από κόμματα της αντιπολίτευσης ενώ επί θητείας της ξεκίνησε η εφαρμογή του Νέου Σχολείου.
Σχόλιο: 28 αλλαγές σε κάτι λιγότερο από 40 χρόνια, ή ένα χρόνο και κάτι ο καθένας τους. Ενώ ο Διευθυντής του Σχολείου μια τετραετία θα κάνει σίγουρα και θα γνωρίσει κατά Μ.Ο. τρεις το λιγότερο Υπουργούς με διαφορετικές πολιτικές και οράματα.
Ποιος είναι πιο σχετικός με το αντικείμενο;

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου